Gradnja podmorskog energetskog kabla koji će povezati Crnu Goru i Italiju, počeće krajem januara sljedeće godine, najavio je, ambasador Italije, Vinćenco del Monako. On je kazao da je podmorski kabal jedna od devet velikih investicija koje iznose 3,8 milijardi eura, koje bi trebalo da budu završene u narednih pet godina. Nadam se da će radovi početi što je prije moguće. Ne znam tačan datum jer su posrijedi tehnikalije, ali sam prilično siguran da bi gradnja mogla da počne za mjesec. Crna Gora će, po okončanju projekta, postati glavni regionalni energetski akter, kazao je Monako.
Gradnja podmorskog energetskog kabla koji će povezati Crnu Goru i Italiju, počeće krajem januara sljedeće godine, najavio je, ambasador Italije, Vinćenco del Monako.
On je u emisiji Ambasadorski okrugli sto na Televiziji Atlas, kazao da je podmorski kabal jedna od devet velikih investicija koje iznose 3,8 milijardi eura, koje bi trebalo da budu završene u narednih pet godina.
“Nadam se da će radovi početi što je prije moguće. Ne znam tačan datum jer su posrijedi tehnikalije, ali sam prilično siguran da bi gradnja mogla da počne za mjesec. Crna Gora će, po okončanju projekta, postati glavni regionalni energetski akter “, kazao je Monako.
Šef Delegacije Evropske unije u Podgorici, Mitja Drobnič, ponovio je da, s obzirom na Ugovor o pridruživanju i stabilizaciji, Vlada Crne Gore nije mogla, bez saglasnosti Evropske komisije, da izda garancije za Kombinat aluminijuma Podgorica.
On je naveo da će ubuduće KAP morati da radi u skladu sa evopskim propisima o državnoj pomoći.
Na pitanje da li je zatvaranje KAP-a alternativa, Drobnič je rekao da je to moguće ako ne postoji drugo rješenje.
“Ako Vlada želi da izda garancije, mora prethodno Evropskoj komisiji da preda plan rekonstrukcije. Tek tada mogu da se dobiju subvencije. U slučaju KAP-a, Vlada Komisiji nikad nije dostavila plan rekonstruiranja, što je problem jer znamo da su subvencije za tu firmu plaćane”, naveo je Drobnič.
Ambasador Slovenije, Vladimir Gasparič kazao je Crna Gora ima još dosta posla na uklanjanju biznis barijera kako bi privukla veći broj investitora iz EU.
On je dodao da će tih investitora biti više, kad domaće institucije postanu transparentnije.
“Ponekad smo iznenađeni odlukama crnogorske izvršne vlasti. Desilo se da je Vlada uvela retroaktivni porez slovenačkim firmama, što je kontradiktorno. Razumijemo da Vladi treba novac i da je budžet u problemu, ali to ipak, treba raditi transparentno”, kazao je Gasparič.